Rancangan Pengajaran Harian


PERKARA
T
RAIKH  : 01.05.2013                                                    HARI    :  KHAMIS                
 
KELAS    /  MASA
Mata Pelajaran
Tajuk
Hasil Pembelajaran
Am
Khas
BBM
Aktiviti Pengajaran
01
02
03
04
05
06
: TAHUN 4 DINAMIK             09.10 -10.00 Pagi
: Bahasa Malaysia
: Tata Bahasa ( Kata Adjektif dan Kata Kerja )
: Pada akhir Pembelajaran dan Pengajaran Murid dapat ;
  I    menyanyikan lagu dengan irama dan sebutan yang betul
  Ii   Membina ayat dan memahami maksud kata adjektif dan kata kerja dengan baik
  Iii  Menerangkan maksud frasa/perkataan sukar dalam petikan ( Lirik lagu )
  LCD, Gitar,kotak,polistrin,buku teks, lembaran kerja,Hadiah ( gula-gula dan biskut )
SET INDUKSI
*Guru bertaya kepada murid tentang 
  pembelajaran yang lepas.
i.     Guru menunjukkan slide ( power point )
ii.    guru mengajak murid menyanyi bersama  dengan iringan gitar
Isi kandungan pembelajaran.
Langkah 1.
*    Guru menunjukkan sebuah kotak dan murid meneka apakah kandungan dalam kotak tesebut. 
Langkah 2 ( dalam Kumpulan )
i. Guru mengarahkan murid untuk memerhatikan di hadapan untuk mendengar penerangan tentang topik yang dibincangkan yang ada hubung kait dengan lirik lagu yang dinyanyikan.
Langkah 3
ii.     Guru menjelaskan tentang kefahaman mengenai dengan ;
            a.     kata kerja
            b.     kata adjektif
iii.       Guru memberi penjelasan  tentang  kata
           kerja dan kata adjektif dengan   berpabdukan  slide
           dengan perkataan yang akan dilekatkan
            pada papan yang khas yang  disediakan
            ( Guru mengedarkan kotak kepada   
            murid yang berisi dengan banyak perkataan )
iv.     Guru mengarahkan kumpulan untuk melekatkan  
         perkataan  yang sesuaian  berdasarkan kata 
         kerja dan yang disarankan oleh guru seterusnya
          membuat ayat gramatis.
         _memberi ganjaran kepada murid yang memberi
           jawapan yang tepat
Langkah 4
i     Berdasarkan slide ( lagu ) -  guru meminta kepada murid untuk menyenaraikan beberapa 
       perkataan yang menyentuh dengan kata kerja dan kata adjektif.
Langkah 5
i.     Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
       untuk membuat 5 ayat berdasarkan tajuk
Langkah 6
i.     Memberi pengukuhan kepada murid dengan 
       mengedarkan lemberan kerja yang seterusnya.
ii.    Guru memeriksa  hasil kerja Murid dan 
       mengumumkan kumpulan yang terbaik –
       -  memberkan hadiah
iii. memberi kerja rumah kepada murid  tentang kemahiran yang sama untuk memberi pengukuhan dan pengayaan
  
PENUTUP
 Rumusan/refleksi-
Memeberi pujian kepada murid kerana telah dapat mengikuti pembelajaran dengan begitu baik sekali dan mengharapkan agar dapat meneruskan pebelajaran yang seterusnya pada hari yang adak datang







No comments:

Post a Comment